موتور گیربکس

برند: tesla
نوع محصول : تجهیزات و قطعات
دسته بندی محصول : تجهیزات مکانیکی و قطعات

موتورگیر بکس ترکیبی از الکتروموتور جرثقیل به همراه یک گیربکس به هدف کاهش در سرعت است و در نتیجه خروجی گشتاور، معکوس عملکرد سرعت خواهد بود. اگر ...

موتور گیربکس جرثقیل

موتورگیر بکس ترکیبی از الکتروموتور جرثقیل به همراه یک گیربکس به هدف کاهش در سرعت است و در نتیجه خروجی گشتاور، معکوس عملکرد سرعت خواهد بود. اگر گیربکس الحاقی یک کاهنده سرعت باشد (سرعت خروجی کمتر از سرعت ورودی است) و در نتیجه گشتاور خروجی افزایش می یابد. اگرسرعت موتور افزایش یابد، گشتاور خروجی کاهش می یابد. گیربکس مجموعه ای از چرخ دهنده ها که می تواند به موتور اضافه شود.

گیربکس ها در دو دسته تقسیم بندی می گردد:

  1. گیربکس های کاهنده: این گیربکس ها حرکت را از سیستم محرک (الکتروموتور) دریافت و خروجی مورد نیاز را تامین می کنند اکثر گیربکس ها کاهنده هستند.
  2. گیربکس های افزاینده: در برخی صنایع نیاز است که گشتاور کمتری باسرعت بیشتر ارائه کرد. به طور مثال در صنایع پالایشگاهی و تولید انرژی.

اجزای تشکیل دهنده گیربکس ها:

  1. چرخ دهنده ها
  2. پوسته گیربکس
  3. شافت ورودی و خروجی
  4. بیرینگ یا یاتاقان
  5. کاسه نمد
  6. درپوش کنترل روغن

موتورهای الکتریکی

موتورهای الکتریکی یا همان الکتروموتورها دستگاه هایی هستند که با جریان برق مستقیم و برق متناوب کار می کنند. این دستگاه ها جریان الکتریسیته را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند. موتورها به دو دسته اصلی  AC و DC تقسیم می شوند.

موتور گیربکس

موتور الکتریکی DC
در این موتور یک سیم پیج وجود دارد که با ایجاد میدان مغناطیسی باعث حرکت دورانی در درون موتور می شود. درون موتور یک میله (شفت) آهنی وجود دارد که شامل دو قطب است. با تغییر میدان مغناطیسی یک نیروی گشتاوری در اطراف شفت ایجاد می شود که موجب به حرکت درآمدن شافت موتور می شود.

موتور الکتریکی AC
موتورهای القایی یا AC که با جریان متناوب کار می کنند. ساختمان این موتورها از دو قسمت ثابت و دوار تشکیل شده است. این قسمت ثابت و دوار را استاتور و رتور می گویند. استاتور با ایجاد یک میدان مغناطیسی در اطراف رتور باعث گردش رتور می گردد. رتور هم از هسته و سیم پیچ از جنس مس یا آلومینیوم تشکیل شده است.
یکی مهم ترین بخش های طراحی در جرثقیل انتخاب موتور گیربکس مناسب می باشددر واقع باتوجه به تنوع گیربکس های صنعتی انتخاب گیربکس مناسب کاملا بستگی به طول مسیر و تناژ جرثقیل، شرایط محیطی، ساعات کارکرد و غیره دارد. همواره انتخاب قوی ترین موتور گیربکس با ضریب بالاتر گزینه مناسبی برای جرثقیل نمی باشد و می بایست تغییراتی اتخاذ شود که هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ بازدهی مناسب باشد.

مزایای انتخاب موتور گیربکس بجای الکتروموتور و گیربکس:
1. کاهش هزینه های نصب با حذف نصب جداگانه موتور و گیربکس
2. دقت بالای طراحی دنده ها در طراحی پکیج
3. مصرف بهینه انرژی در انتخاب استاندارد
4. عدم نیاز به تراز کردن و کوپلینگ
5. کاهش صدا و افزایش طول عمر تجهیزات

ارتباط با ما