جرثقیل

نوع محصول : جرثقیل

جرثقیل ماشینی است برای انتقال اجسام بزرگ و سنگین به جهات مختلف مانند بالابردن، پایین آوردن، و جابه جایی در عرض (افقی) که به دست بشر امکان پذیر ...

جرثقیل چیست و چه کاربردی دارد؟

 

جرثقیل ماشینی است برای انتقال اجسام بزرگ و سنگین به جهات مختلف مانند بالابردن، پایین آوردن، و جابه جایی در عرض (افقی) که به دست بشر امکان پذیر نیست. واژه Crane در زبان انگلیسی به معنای پرندگان ماهی خوار استفاده میشود. تشابه جرثقیل به گردن این نوع پرنده سبب شد جرثقیل نیز Crane نام بگیرد. یونانیان باستان ابداع کننده اولین جرثقیل ها بوده اند که این ماشین آلات توسط انسان و یا حیواناتی نظیر اسب، الاغ و یا گاو به حرکت در می‌آمدند. این جرثقیل ها ابتدا از چوب و سنگ ساخته می شدند. از این نوع انتقال اجسام برای ساخت سازه های خود مانند ساختمان های بلند استفاده می‎‌کردند که با پیشرفت تکنولوژی و گذشت زمان جرثقیل های امروزی به وجود آمده و کار انسان را سهولت بخشیده. در زمان های قدیم از جرثقیل ها در بنادر برای بار زدن و در کشتی ها برای تخلیه بار استفاده میشد.

 

اما جرثقیل های امروزه چطور ساخته می‌شوند و کار می کنند؟ آیا هنوز هم باید نیروی انسانی یا غیر انسانی دخیل باشد برای به کار افتادن این ماشین آلات؟

 

جرثقیل های کنونی از ورقه های آهن و فولاد ساخته می شوند و توانایی جا به جایی اجسام با ظرفیت بالا را دارا هستند. این ماشین آلات به منظور بالابردن توان بشر برای جابه جایی اجسام سنگین، طراحی و ساخته شدند. بشر برای ساخت سازه ها و ساختمان های خود به ابزاری نیاز داشت تا بتواند اجسام با وزن بالا را به آسانی انتقال دهد، این دستگاه‌ها قابلیت انتقال ظرفیت هایی را دارند که خارج از توان انسان است.

 

به طور کلی جرثقیل ها در صنعت حمل و نقل و تخلیه و بارگیری به انسان کمک بالایی کرده است. از جرثقیل ها می توان به چند روش استفاده کرد بعضی از این دستگاه ها روی زمین و بعضی دیگر بر روی وسایل نقیله خاص نصب میشوند. در واقع می توان گفت که جرثقیل نوعی ماشین است که به وسیله قرقره و زنجیر و یا سیم بکسل برای انتقال اجسام مورد استفاده قرار میگیرد.

جرثقیل

انواع جرثقیل: 1. جرثقیل سقفی 2. جرثقیل بازویی 3. جرثقیل دروازه ایی • جرثقیل سقفی (Overhead Cranes): این نوع جرثقیل در دو نوع تک پل و دو پل طراحی و ساخته می شود و در سه حالت طول، عرض و ارتفاع اجسام را انتقال میدهد و در داخل سالن ها و سقف ها نصب می شوند. • جرثقیل بازویی (Jib Cranes): این نوع جرثقیل در دو نوع ستونی و دیواری طراحی و ساخته می شود و به صورت دایره وار و یا شعاع متناسب با نوع جرثقیل اجسام را انتقال می دهد. • جرثقیل دروازه ای (Gantry Carnes): این نوع جرثقیل در فضای باز کاربرد دارد وارتفاع زیادی دارد. حرکت طولی دارد و و روی ریل حرکت میکند. جرثقیل نیم دروازه ای ترکیبی از جرثقیل های سقفی و دروازه ای است.

ارتباط با ما